facebook

Autor: Ivo Frank | 1.1.2011 o 21:37 | (upravené 2.1.2011 o 23:25) Karma článku: 1,09 | Prečítané:  230x

Tak ma napadlo, že aj ja prispejem k miliardám článkov o tomto modro-bielom fenoméne.

Pre Vás čo ste už videli film Social Network (Sociálna sieť) je príbeh vzniku tejto stránky (nech už je akokoľvek pravdivý) známy, pre Vás čo ešte nie, pokúsim sa ho rýchlo prerozprávať bez zbytočných detailov: Pán Mark Zuckerberg je ambiciózny študent Harvadskej univerzity ,ktorý chce byť slávny, bohatý, atď., a k tomu má aj nápad ako to dosiahnuť - vytvorí stránku pre študentov jednej z najprestížnejších univerzít sveta, kde za pár minút sa podelia s celou univerzitou o väčšiu, či menšiu časť svojho života a svojich myšlienok a podľa toho si je schopný nájsť od svojich spolužiakov, cez ľudí s ktorými chľastal minulý večer, a preto si ich ani nemôže pamätať, po osoby jedného či druhého pohlavia, s ktorými by si rád zasúložil, bez toho aby mu bola rozbitá papuľa súčasným partnerom danej osoby. A nech to teraz vyzerá akokoľvek pôvod fenoménu nie je skrytý v ničom inom ako v sexe. Nie Pokecovom/Líbkovom sexe cez RPčky kde je 99,9% šanca že za druhým počítačom sedí ďalší chlap, ale reálnym, kvalitným študentským sexom, trvajúcim do totálneho vyčerpania, alebo príchodu spolubývajúcich na izbu. A TO VŠETKO BEZ REKLÁM!!!

Teraz je situácia úplne iná.  Sieť sa z pár univerzít rozšírila na všetky kontinenty, pôvodná myšlienka ustúpila ďaleko do úzadia a reklamy sú všade. Pôvodní užívatelia by asi povedali, že Facebook šiel do sraxxxk, zaplavili ho stupídne aplikácie, ktorými úspešne zabíjame hodiny a hodiny nášho času a klikáme na "Like it" na stránkach každej značky, ktorá sa nám len trochu páči, alebo na stránky ktoré nám sľubujú fľašu vody do Afriky za každého ďalšieho fanúšika. Nesmieme tiež zabudnúť na lovcov priateľov, ktorí len pri pohľade na vás v MHD strávia hodiny času hľadaním na FB, aby sa posunuli o jedno číselko hore.

Tak a teraz povedzme o Faceboku aj niečo pekné. Hľadanie kamarátov zo škôlky, základnej školy, strednej školy a vysokej školy nebolo nikdy jednoduchšie. Nájsť niekoho z včerajšieho večera nebolo nikdy jednoduchšie a ku kontaktu ako bonus dostaneme stručné info o človeku bez alkoholického oparu. Organizácia menších posedení s priateľmi je otázka 5 minút (za predpokladu, že všetci majú FB) a hneď aj vidíme na čo sa pripraviť. Tieto pozitíva sú jasné v podstate každému.

Ja by som teraz rád vyzdvihol pár vecí, ktoré ma upútali a určite potešili. Okrem veľkých firiem, ktoré propagujú svoje výrobky a služby cez platenú reklamu dostávajú priestor aj malé organizácie, o ktorých v reálnom živote síce vieme, ale pre ich malý rozpočet si reklamu dovoliť nemôžu a tak si ich môžme úspešne ignorovať. Hovorím hlavne o neziskových organizáciách pomáhajúcim iným ľuďom a zvieratám.

Napríklad také psie útulky - okrem reportáže počas Vianoc v regionálnej TV o nich celý rok nepočujeme, alebo naozaj len málo. Webové stránky útulkov sú zväčša na amatérskej úrovni, informácie sú aktualizované nepravidelné a databáza zvierat je málokedy úplná. Pri FB stránke odpadá potreba starať sa o funkčnosť a vzhľad, základné informácie sú podané prehľadne, databáza zvierat sa možno nedá spraviť formou tabuľky, no zato fotografie a pod nimi stručný opis, rozhodne neurazí. Ale hlavne na FB je možné riešiť aj problémy náhle, všetky informácie hneď viditeľné na hlavnej stránke.

Najlepší na tom, ale je spôsob šírenia informácií. Pretože všetky informácie sa šíria zdieľaním, informácia je jednak šírená reťazovo, ale aj s najväčšou hustotou zdieľaní  na relatívne malom území, čím pri danej problematike len zvyšujeme efektívnosť a to všetko zadarmo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Je to diskriminácia, vyčítali veriaci. Desať eur za sobáš môžu nakoniec pýtať od každého

Matriky majú s cirkevnými sobášmi viac práce, tvrdia autori poplatku.


Už ste čítali?